Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Kalite Politikamız İnsan Kaynakları Referanslar S.S.S. İletişim ENGLISH

  Sıkça Sorulan Sorular  

UYDUNET Nedir?
Kablo TV, Türkiye'nin çoğu yerinde yaygın olarak kullanılan bir televizyon altyapısıdır. Aynı altyapıyı kullanarak internet bağlantısı da mümkündür. Ülkemizde Türksat'un sunduğu Kablo internet servisi, evlere gelen kablo tv şebekesine bir modem takılarak bilgisayarın internete bağlanmasına uygun hale getirilmesi şeklinde sunuluyor. Uydunet markası kablo internette şu an saniyede 512 Kilobit ile 20 Megabit arasında veri hızlarında servis sağlıyor.

UYDUNET hizmetinden Kablo TV olmadan faydalanabilir miyim?
Hayır, faydalanamazsınız. UYDUNET Kablo TV sahibi müşterilerimize sunulabilen bir hizmettir.UYDUNET’in avantajları nelerdir?
UYDUNET’te telefon hattına gerek yoktur.
UYDUNET gerçek genişbant internet çözümüdür.
UYDUNET size 20Mbps'e kadar sunduğu hız seçenekleri ile ve çok ekonomik tarifler ile abonelik imkanı sunar.
Statik IP adresi ile kurumsal hizmet verme imkânı sunar.
IP blok talebinde bulunulabilir.
Ücretsiz e-posta ve FTP hizmeti vardır.
Güvenilir, hızlı erişim imkânı mevcuttur.
Kullanımın yoğun olduğu saatlerde alternatif genişbant çözümlerinde olduğu gibi internet hızınızda düşme yaşanmaz.
Kullandığın kadar öde İnternet aboneliği ile kullandığınız kadar ücret ödersiniz. Kullanmadığınız internet hizmetinin ücretini ödemezsiniz.
Abonelik süresince ücretsiz ve yerinde teknik servis imkânı vardır.
Mesafe sorunu yoktur. İnternet hızı, herhangi bir noktaya olan uzaklığınız ile bağlantılı değildir.

Evimde Kablo TV hattı var. UYDUNET için avantajım olacak mı?
Kablo TV abonesi olduğunuz için UYDUNET'i hemen bağlatabilirsiniz. Faturalarınız ise iki ayda bir yerine tek fatura halinde (Kablo TV + UYDUNET) olarak aylık olarak adresinize gönderilecektir. Fatura miktarınız, seçtiğiniz hıza göre değişecektir.

UYDUNET bağlantısı için gerekli olan donanım nedir?
Bilgisayar + Kablo Modem
Kablo Modem, isteğinize bağlı olarak kablolu ya da kablosuz bağlantı sunabilir. Kablolu modem kullanmanız durumunda, bilgisayarınızı ethernet kablosu adı verilen bir kablo vasıtasıyla modeme bağlamanız gereklidir. Kablosuz (wireless) modemlerde ise, gerekli ayarlar yapıldığında, bilgisayarınız herhangi bir kabloyla modeme fiziksel olarak bağlanmadan internete giriş yapabilirsiniz. Tabi bunun için sizin bilgisayarınızda da kablosuz bağlantı donanımının bulunması gereklidir (çoğu yeni taşınabilir bilgisayarda kablosuz bağlantı standart olarak bulunur.)

UYDUNET' e nasıl abone olabilirim?
444 0 126’dan telefonla,
http://online.turksat.com.tr adresinden (bağlantı sırasında kimliğinizin fotokopisi istenecektir),
Çözüm Ortakları aracılığıyla,
Online işlem yapan PTT şubelerinden,
Abone Merkezlerinden.

UYDUNET kullanıcıları hız değişikliği yapabilirler mi?
Evet yapabilirler. Aynı ay içerisinde 3'ü geçmemek üzere istedikleri gibi hız değişikliği yapabilirler.

Herhangi bir kampanyadan abone oldum. Taahhütname iptal ettirilebilir mi?
Evet, taahhütname çıkış işlemi talebiyle iptal ettirilebilir.

Abone taahhüt süresi dolmadan sözleşmeyi iptal ettirirse ne olur?
Bu durumda kampanya kapsamında elde ettiği avantajlar elinden alınır.

Kampanyadan faydalanmak için imzalanan taahhüt taşınabilir mi?
Yeni adreste UYDUNET hizmeti mevcut ise taşınabilir.

UYDUNET erişimi için gerekli olan kablo modemler nereden temin ediliyor?
Kablo modemler, Docsis 2.0 standartları ile çalışan cihazlardır. Bu cihazları, bölgenizde UYDUNET kurulumunu gerçekleştiren taşeron firmalardan, markalarına göre bayilerinden ve internetteki alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Fiber internet bağlantısı nedir?
Fiber kablolar, yüksek miktarda veri aktarımı için kullanılan, cam elyaf türevi bir kablo türüdür. Fiber kablo altyapısı üzerinden ADSL'ye kıyasla çok daha yüksek hızlarda internet bağlantısı mümkün olur. Kısa süre öncesine kadar yalnızca Türk Telekom'un şirketler için sunduğu fiber hizmetini son yıllarda bazı şirketler, Türkiye'de belirli bölgelerde fiber kablo döşeyerek sunmaya başladılar.

Fiber bağlantı, saniyede 100 Megabit'e kadar yüksek hızlarda internet bağlantısı olanağı sunuyor. Bu hızla örneğin DVD formatında bir filmin tamamını dakikalar hatta saniyeler içinde indirmek mümkün. Bağlantı için kullanıcının yapması gereken ise çoğunlukla ilgili şirketi arayarak randevu almak - gerekli olan modem ve diğer kurulumu şirket yetkilileri kısa sürede tamamlayabiliyor. Fiber internet bağlantısı için ADSL'deki gibi bir telefon hattına da gerek bulunmuyor.

ADSL nedir?
ADSL, ingilizce Asymmetric Digital Subscriber Line (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) teriminin kısaltmasıdır. Özetle, ev ve işyerlerimizde kullandığımız telefon hatlarını kullanarak internete bağlanabilmek için geliştirilmiş teknik bir yöntemdir. ADSL bağlantısı, şu an ülkemizde en çok tercih edilen bağlantı türü. Bunun nedeni, ADSL bağlantı altyapısının yaygın şekilde kurulmuş olması, ve ADSL'ye bağlantının kolaylığı. Saniyede 4 Megabit'e kadar veri transferi hızına izin veren ADSL kurulumu için bir ADSL modem ve bir telefon hattı yeterli.

Limitli ya da limitsiz UYDUNET ihtiyacımı nasıl belirleyebilirim?
Limitli bağlantılarda aylık belli miktarlarda veri transferi yapmanıza izin verilir. Bunun üzerindeki veri aktarımlarından ek ücret alınır. Eğer internet bağlantısını yalnızca epostalarınıza bakmak için, web sayfalarında günde bir iki saat gezinmek için kullanıyorsanız. limitli bağlantı seçeneği sizin için büyük olasılıkla daha uygun olacaktır. Eğer interneti yoğun olarak kullanıyor, sevdiğiniz şarkıları, resimleri, filmleri bilgisayarınıza indiriyorsanız, limitsiz bağlantıyı tercih edebilirsiniz.

Benim için hangi UYDUNET tarifesi en uygun olur?
Eğer internet bağlantısını yalnızca epostalarınıza bakmak için, web sayfalarında gezinmek için kullanıyorsanız, limitli bağlantı seçeneği sizin için büyük olasılıkla daha uygun olacaktır. Eğer interneti yoğun olarak kullanıyor, sevdiğiniz şarkıları, resimleri, filmleri bilgisayarınıza indiriyorsanız, hem daha yüksek hızlarda, hem de limitsiz bağlantıyı tercih edebilirsiniz.

Bulunduğum adreste TELEDÜNYA hizmetinin sunulup sunulmadığını nereden öğrenebilirim?
Bulunduğunuz adreste Teledünya hizmetinin olup olmadığını Türksat Online İşlem Merkezinden öğrenebilirsiniz.

Kablo TV abonesi olarak TELEDÜNYA kullanmak istiyorum. Kablo TV için şu an 2 ayda bir 14 TL ödüyorum. TELEDÜNYA için ayrı bir kurulum ücreti ve aylık ücret ödemem gerekir mi?
Evet, 35 TL aktivasyon ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca ayda 7 TL olan Kablo TV ücreti yerine 9,5 TL aylık ücret ödersiniz. Teledünya'ya abone olduktan sonra da mevcut analog Kablo TV aboneliğinizi evinizin diğer odalarında kullanabilir, ek bir ücret ödemezsiniz.

TELEDÜNYA'ya abone olmak istiyorum. Ancak, yayınları izleyebilmek için ek bir cihaza ihtiyaç var mı? Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi nereden alabilirim?
Evet, var. Söz konusu cihazın adı Set-Top Box'tır. Bu cihazı, sitemizde adresleri verilen anlaşmalı bayilerimizden temin edebilirsiniz. HD Set-Top Box'ın peşin fiyatı 210 TL, SD Set-Top Box'ın peşin fiyatı ise 85 TL'dir. İsterseniz 12 veya 24 aylık taksitler halinde de satın alabilirsiniz.

Kablo TV'yi aynı anda birkaç odada kullanmaktayım. TELEDÜNYA'ya abone olduğumda tek cihazla birden fazla odada TELEDÜNYA hizmetinden faydalanabilir miyim?
Teledünya hizmetini izlemek istediğiniz her bir televizyon için ayrı bir set-top box ve abonelik almanız gerekmektedir. Birinci abonelikten sonraki abonelikler Teledünya Temel Paket'te %50 indirimli olarak sunulmaktadır.

TELEDÜNYA'ya abone oldum ve SD Set-Top Box cihazını Türksat'tan talep ettim. Cihazımı nasıl alabilirim?
Cihazınız, Teledünya hizmetini aktif hale getirmekle yükümlü personelimiz tarafından size dairenizde kurulum esnasında teslim edilecektir.

Türksat'tan aldığım Set-Top Box'ın garanti süresi ne kadardır?
Garanti süresi 2 yıldır.

Türksat'tan aldığımSet-Top Box cihazı bozulursa ne yapmalıyım?
444 0 126 nolu çağrı merkezini aramalı ve arıza kaydı bırakmalısınız. Daha sonra ilgili ekipler ücretsiz olarak gelip cihazınızı sizden teslim alacak ve gerekli işlemleri yapacaklardır.

Türksat'tan Set-Top Box almadan abonelik açtırabilir miyim?
Eğer televizyonunuzda DVB-C tuner mevcut ise Set-Top Box cihazı almadan da abonelik başlatabilirsiniz. Televizyonunuzun tuneri Mpeg-4 ise HD yayınları da izleyebilirsiniz. Eğer Mpeg-2 ise sadece SD yayınları izleyebilirisiniz.

TELEDÜNYA abonesiyim, sinema paketine nasıl abone olabilirim?
444 0 126 nolu çağrı merkezini arayarak ek paket talebinizi iletebilirsiniz.

TELEDÜNYA abonesiyim, kanal yerlerini isteğime göre değiştirebilir miyim?
Hayır değiştiremezsiniz. Favori kanal listesi oluşturarak kendi isteğinize göre düzenleme yapabilirsiniz.

Hem TELEDÜNYA, hem de UYDUNET'e abone olduğumda, ikisine birden ayda ne kadar ücret ödemem gerekecek?
TELEDÜNYA aboneliği için ödeyeceğiniz ücret ayda 9,5 TL'dir. UYDUNET 'te ise ödeyeceğiniz ücret, seçtiğiniz hıza göre değişiklik göstermektedir. Yürürlükteki tarifelere göre, Kullandığın kadar öde tarifelerinde 1 Mbps için 12 TL başlangıç fiyatı, sınırsız internet için 29 TL ödemeniz yeterlidir. (Kullandığın kadar öde tarifelerinde her kullanılan 1 GB için ücret 3 TL)

TELEDÜNYA yayınlarını çanak antenle alabilir miyim?
Hayır. Kablo TV aboneliği olmadan Teledünya yayınlarını seyredemezsiniz. Uydu yayını için kullandığınız receiver DVB-S uyumludur. Teledünya hizmeti için DVB-C uyumlu Receiver'a ihtiyacınız vardır. Ancak bazı firmaların sattığı hem DVB-C hem DVB-S uyumlu combo receiver'lardan alırsanız ve Kablo TV'ye abone olursanız hem Teledünya yayınlarını hem de uydu yayınlarını seyredebilirsiniz.

TELEDÜNYA 'ya nasıl abone olabilirim?
444 0 126 çağrı merkezini arayarak, "Abone Teledünya" yazıp 5126'ya kısa mesaj atarak, Türksat Abone Merkezlerine veya PTT Şubelerine başvurarak abone olabilirsiniz. .

TELEDÜNYA 'ya abone oldum, kurulum ne kadar sürede gerçekleşecektir?
Kurulum 5 gün içerisinde gerçekleşecektir. Kurulum için bölgenizdeki Türksat İş Ortağından randevu almalısınız.

TELEDÜNYA ile ilgili problem yaşarsam nasıl çözebilirim?
444 0 126 nolu çağrı merkezimizi 7/24 arayarak sorununuzu iletebilirsiniz. Servis taleplerinize en geç 5 saat içerisinde ve herhangi bir ücret talep edilmeden cevap verilecektir.

TELEDÜNYA üzerinden sunulan HD yayınların çözünürlüğü nedir?
HD yayınlar 1920 x 1080 (1080i) çözünürlükte yayın yapmaktadır.

Bulunduğum yerde Kablo TV altyapısı yok, altyapı gelmesini nasıl talep edebilirim?
Satış Noktaları Listemizden bulunduğunuz şehirdeki Türksat İl Müdürlüğü ile irtibata geçerek talep edebilirisiniz.  Hakkımızda I Hizmetlerimiz I İnsan Kaynakları I Referanslar I S.S.S. I İletişim